Българският хъб по биоикономика, координиран от Селскостопанската академия която представлява Министерството на земеделието и храните в Инициативата БИОИЙСТ (обединяваща единадесет страни членки на ЕС от Централна и Източна Европа), има за цел  насърчаване на устойчива биоикономика в България. Хъбът ще бъде водеща платформа, която обединява представители на държавната администрация, частни компании, изследователски центрове, висши учебни заведения, гражданско общество и производители, работещи заедно за внедряване на иновациите, устойчивите практики и подкрепа за разработването на политики за развитие на биоикономиката в страната. Неговата мисия е да култивира една устойчива, приобщаваща биоикономика, която е в съответствие с целите и политиките на ЕС, като същевременно ще отговори на екологичните, икономически и социални предизвикателства в българската среда.

Създаден за да бъде катализатор за иновации, хъбът цели да спомогне за проникване на принципите на биоикономиката и кръговата икономика в сектори като селско стопанство, горско стопанство, производство на енергия, био-базирани и рециклиращи индустрии за устойчиво добиване и оползотворяване на основна, странична и отпадъчна биомаса. Свързвайки заинтересовани страни от различни области, той ще насърчава съвместни проекти и иновативни решения, съобразени с нуждите на българската икономика и политика. Целта на инициативата е през 2030 г. регионът на Централна и Източна Европа да представлява „мрежа от сътрудничещи си биоикономически клъстери, комбиниращи конвенционални и биоикономически индустрии с иновативни био-базирани технологии“. Националният хъб по биоикономика ще изиграе ролята на мост при създаването и хармонизирането  на Националнaта стратегия за биоикономика, за да се постигнат  по-широките целите на ЕС, с отчитане на потребностите и спецификата на държавите от Централна и Източна Европа. По инициатива на БИОИЙСТ в Програмата за стратегически изследвания и иновации (SRIA) специално място заемат изследванията в областта на биоикономиката. Националният хъб ще служи като консултативен орган за разработване и актуализиране на Национален план за действие за биоикономика, който е предназначен да реализира целите на Националната стратегия за биоикономика. Това ще открие възможности България  да се възползва от бъдещо финансиране от ЕС и други регионални програми в областта на биоикономиката. Този проактивен подход не само увеличава експертизата и разпространието на знания в областта на биоикономиката в България, но и позиционира България в европейските биоикономически мрежи, отваряйки врати за трансгранични партньорства и проекти за сътрудничество, които ще повишат националната конкурентоспособност.

Една от основните функции на хъба е да се увеличи аргажираността на участниците и да бъде изграденa общност от икономически агенти, свързани с биоикономиката. Посредством периодични срещи, обучителни сесии и други събития, той ще подобрява експертния опит на своите членове. Семинари за иновации и презентации на утвърдени в биоикономиката предприемачи ще предоставят на български стартиращи компании и млади професионалисти възможности да натрупат опит и да се свържат с потенциални спонсори и ментори, насърчавайки растежа на иновативни био-базирани бизнеси и решения в България.

Хъбът ще предоставя достъп до уеб платформата за знания на проекта BOOST4BIOEAST, която служи като хранилище на добри практики и резултати, позволявайки по-широко разпространение на специализирана информация. Споделените знания ще имат голямо значение за подобряване на квалификацията на работната сила в сектора и за насърчаване на възприемането на устойчиви практики в секторите на биоикономиката в България.

Повишаването на осведомеността за потенциалните ползи от биоикономиката е приоритет за българския хъб. Ще бъдат използвани различни канали за контакт, включително уеб платформа на страницата на Селскостопанска академия, в която ще се споделят актуализации по проекти, промени в политиката и образователни материали на български език. Чрез повишаване на прозрачността и общественото разбиране, ще се изгради широка подкрепа за биоикономически инициативи в различните сектори, създавайки добра среда за устойчив растеж.

Междусекторното сътрудничество е същността  на биоикономиката.  Ролята на  хъба по биоикономика  е да улеснява партньорствата между ключовите сектори, включително селското стопанство, горско стопанство и индустриите преработващи биомаса. Като обединява различни заинтересовани страни, хъбът ще насърчава разработването на проекти, които адресират сложни предизвикателства на биоикономиката посредством иновативни интердисциплинарни подходи.

В дългосрочен план българският хъб по биоикономика, посредством своята стратегическа визия, рамка за сътрудничество между членовете и стимулиране на иновации, ще се стреми да бъде катализатор за една напълно интегрирана и устойчива национална биоикономика, която да е в съответствие с екологичните и икономическите цели на България.

Васил Стойчев, Михаела Михайлова, Селскостопанска академия

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете Вашият коментар!
Моля, въведете името си тук