На 26 ноември, т.г. учени от цяла България се събраха на тържествена церемания по награждаване на отличилите се в конкурсите в сградата на ФНТС на ул. „Раковски”, София.
Водещата Доц. Розалинда Памукова поздрави официалните гости: Пенка Лазарова от Съюза на учените, Проф. Пламен Ангелов-Председател на Българско астронавтическо дружество, Никола Казански от Информационен отдел в Българската академия на науките, както и всички изобретатели, селекционери и колеги, Председателите на официалните журита – проф.дтн д-р инж. Гаро Мардиросян и проф.дсн Слава Лукипудис също поздравиха присъстващите в залата..
„Уважаеми колеги, новатори – изобретатели, селекционери!
Добре дошли на тазгодишната церемония по награждаване на победителите в конкурсите “ИЗОБРЕТАТЕЛ НА 2024 ГОДИНА” и “СЕЛЕКЦИОНЕР НА 2024 ГОДИНА”. “С тази церемония желаем да отдадем заслуженото уважение и признание на всички изобретатели и селекционери, за техните творчески идеи, оригинални креативни решения и иновативни постижения през последните години. „ С тези думи Доц. Памукова откри церемонията. И продължи с пояснениятя, че рганизатор на конкурсите и домакин на събитието е :Съюзът на изобретателите в България” с подкрепата на Федерацията на научно-техническите съюзи в България.
Конкурсът “ИЗОБРЕТАТЕЛ НА ГОДИНА”, който тази година се провежда за 15-ти път е в симбиоза с изложението “InfoTech-изобретения-технологии-иновации със стремеж да показва на обществото научно-техническите творчески търсения и постижения на българските изобретатели във всички области на науката и техниката, съчетано с научно-техническото предприемачество, граждански и професионални изяви със голяма обществена значимост през съответната година и да стимулира този с най-значим принос за издигане престижа на званието “изобретател”.
Конкурсът “СЕЛЕКЦИОНЕР НА 2024 ГОДИНА”, който тази година се провежда за 12-ти път има пряка връзка с изложението AgroTech и има за цел да прави ежегодно обществено достояние творческите търсения и постижения на български селекционери в областта на селското стопанство, по-специално селектиране на нови сортове растения. Той оценява предприемаческият дух, гражданските и професионалните изяви с голяма обществена значимост през съответната година. Целта е да оцени и стимулира този с значим принос за издигане престижа на званието “селекционер”.
Номинациите в конкурса
„СЕЛЕКЦИОНЕР НА 2024 ГОДИНА“
В областта селекцията на сортове растения, са номинирани селекционери, демонстрирали свои селекционни постижения. В конкурса бяха допуснати 25 селекционера. Назначеното от председателя на Съюза на изобретателите в България жури за оценка на сертифицираните нови сортове растения с председател проф.дсн Славa Лукипудис определи три кандидатури.
Проф. Локипудис обяви, че В резултат на направените проучвания и анализи ЖУРИТО номинира
1: Доц. д-р ВАЛЕНТИНА ДИМИТРОВА от Института по Полски Култури, Чирпан
Доц. Димитрова, с ментор, вписана в Златната книга на Откривателите и Изобретателите в България проф. дсн Ана Салджиева, е автор на 6 нови сорта памук, регистрирани през периода 2020-2023г с издадени сертификати за новост, оригиналност и защита от Патентното ведомство на България. Това са сортовете “Пирин”, “Лина”, “Мелани”, “Анабел”, “Тиара”, “Селена”, като последните 4 са получили регистрация през миналата година.
Новият СОРТ ПАМУК „АНАБЕЛ“ – В сравнение със стандартните сортове, сорт Анабел е с по-добра консистенция (предене) на влакното (SCI) Index, по-голяма средна дължина, по-нисък микринер, по-голяма здравина и по-добра спектроскопия с отражение на RD разликата. Получените резултати определят новия сорт Анабел като много добро съчетание на ранозрелост, продуктивност и качество на влакното. Това го очертава като много ценен за памукопроизводството и селекционните програми с памука.
Новият СОРТ ПАМУК „МЕЛАНИ“ – По общ добив на суров памук – 278.4 kg/da, се изравнява със сорт Чирпан-539 и превъзхожда Авангард-264. По добив на влакно –106.6 kg/da, сорт Мелани превъзхожда Авангард-264 и се изравнява с Чирпан-539. В сравнение със стандартните сортове, сорт Мелани е с по-добра консистенция на влакното (SCI) Index, по-голяма средна дължина от Чирпан-539, по-нисък микронер, по-голяма здравина, и по-добра спектроскопия.
Новият СОРТ ПАМУК „СЕЛЕНА“ – По добив на суров памук– 216.3 kg/da превъзхожда двата стандартни сорта, Чирпан-539 – с 2.2%, Авангард-264 – с 1.3%. По добив на влакно – 95.5 kg/ha сорт Селена се изравнява с Авангард-264, превъзхожда Чирпан-539 с 2.9% и съответно средния стандарт – с 1.4%. Този сорт е с по-добра консистенция на влакното (SCI) Index, по-голяма средна дължина (UHML), по-нисък микронер, по-голяма здравина, по-добра спектроскопия с отражение на разликата RD от Чирпан-539, по-малко жълтина от Авангард-264 и по-добра белота. Сорт Селена съчетава по-добра продуктивност с по-добри технологични качества на влакното от стандартните сортове, което го определя като ново постижение в селекцията на памука у нас.
Доц. д-р Георги Йорданов Йорданов – Институт по царевицата, Кнежа
Доц.Йорданове автор на 3 нови сорта царевица, регистрирани през миналата година с издадени сертификати за новост, оригиналност и защита от Патентното ведомство на България. Това са сортовете захарна царевица сорт “Кнежа SWEET 1”, пуклива царевица “Кнежа РОР 1” и царевица за зърно “Кнежа 653”
Новият сорт ПУКЛИВА ЦАРЕВИЦА хибрид „КНЕЖА POP1“ е със Сертификат № 11298; Приоритет: 11.07.2023; България. Предимствата на новия сорт са хубавите, бели, едри и хрупкави пуканки, с овална форма, с добър търговски вид и много добри вкусови качества, за здравословно, балансирано и вкусно хранене на хората с биологично активна и екологично чиста храна. Растенията на хибрида са едри, жизнени, високи 250–260 cm с добри агрономически показатели: устойчиви на полягане, на важни болести по царевицата, като главня и фузариум. Растенията са слабо братящи (важен стопански показател). Кочаните са едри, дълги 21–23 cm, с 14 реда зърна и 50 броя зърна в реда. Обемът на изпукване достига до около 43cm3/g зърно, при съотношение на изпукване 1 към 34. Пуканките са с отличен вкус, нежност и търговски вид. Пуканките са кремаво бели, с овална форма, подходящи както за директна прясна консумация, така и за карамелизиране, глазиране и други кулинарни цели. Продуктивността на хибрида е стабилна – 550–600 kg/da стандартно зърно при неполивни условия на отглеждане на посева.
Новият сорт ЗАХАРНА ЦАРЕВИЦА „КНЕЖА SWEET 1“ е с Отлични вкусови качества при варене и печене на кочаните. Подходящ за свежа консумация и консервиране. Много добър търговски вид. Хетерозисният хибрид захарна царевица Кнежа sweet 1 е най-нова българска селекция захарна царевица за храна на хората. Растенията на хибрида са едри и жизнени. Устойчиви са на полягане и са с малко странични разклонения (братя), което е проблем при повечето захарни царевици. Кочаните са с много добър търговски вид – едри, цилиндрични, броя на редовете е 14–16. Достигат 22–23 сантиметра дължина и 290-300 грама тежина. Продуктивността е стабилна – 550–600 kg/da стандартно зърно при неполивни условия на отглеждане на посева.
Новият сорт ЦАРЕВИЧЕН ХИБРИД ЗА СИЛАЖ „КНЕЖА 653“ е с голяма фотосинтезираща листна повърхност (над 8000 см2). Устойчив на стопански важните болести – царевична главня, и фузариум по царевицата, на стъблено и кореново гниене. Кочаните са с по 18 реда зърна, по 45 зърна в реда. Растенията са средно с по 1.2 кочана. Зърното е едро, лесно се уронва с високо хектолитрово тегло (75 кг/hl), рандеманът на зърно е 84-85%. Добивът на чисто, бонифицирано, стандартно зърно достига до 1000 кг/дка. Зърното има повишено съдържание на суров протеин (до 10%). Подходящ за силаж и целорастенийно прибиране.
3: Проф. д-р Нели Кирилова Вълкова – Института по Полски Култури, Чирпан е автор на 5 нови сорта памук, в т.ч. 2 самостоятелни селекции, регистрирани през периода 2019-2023 г с издадени сертификати за новост, оригиналност и защита от Патентното ведомство на България. Това са сортовете “Пирин”, “Перун”, “Кристал”, “Снежана” и “Орфей”, като последните 3 са получили регистрация през миналата година. Проф. Вълкова се отличава и с изключително висока степен на обществена ангажираност. Новият СОРТ ПАМУК „ОРФЕЙ“ се отличава с много здраво влакно, с висока до много висока равномерност. По рандеман леко отстъпва на двата стандарта. Ранозрял сорт. Устойчив на вертицилийно увяхване и бактериоза. По технологични показатели на влакното: по микронер и зрялост се изравнява със стандартите; по здравина и равномерност – значително ги превишава.
Новият СОРТ ПАМУК „СНЕЖИНА“ е подходящ за механизирано прибиране на продукцията. Влакното е бяло, средно дълго, средно фино до грубо, много здраво, с висока до много висока равномерност.
Новият СОРТ ПАМУК „КРИСТАЛ“ се отличава с бяло влакно, средно фино, много здраво, с много висока равномерност и с дължина 24-25 mm. По рандеман превишава двата стандарта. Узрява 1-2 дни преди стандартите. Общ добив неомаганен памук 278.0 kg/da – с 3.1 % над средния стандарт (средно за 2 години при неполивни условия). Добивът чисто влакно 114 kg/da – с 7.5 % над стандарта. Показва устойчивост към стопански значимите болести – на вертицилийно увяхване и бактериоза. По технологични показатели: зрелост и изравненост по дължина се изравнява със стандартите, а по микронер и здравина превишава новите достижения
проф. Лукипудис: каза няколко думи, за удоволствието, което е изпитала при номинирането на изтъкнати български селекционери, вложили в разработките си много интелектуален труд, знания и опит с мисъл за доброто на народа ни, след което обяви, че за селекционер на годината в резултат на направените проучвания и анализи се награждават
Победител в категорията – проф.д-р Нели Вълкова, селекционер на сортове памуци, ИПК, Чирпан. Наградена с Купа за „Селекционер на годината, 2024 г“, придружена с Диплома, за комплексна ефективна селекционна дейност
Доц. д-р Валентина Димитрова, селекционер на сортове памуци, ИПК, Чирпан, , наградена със Златен Плакет, придружен с Диплома за Ефективна селекционна дейност, Селекционер на 2024 г
Доц. д-р Георги Йорданов, селекционер на сортове/хибриди царевица (за зърно, пуклива и захарна ), ИЦ, Кнежа. Нагаден със Златен плакет, придружен с Диплома за иновативна селекционна дейност „Селекционер а 2024 г.“
Втората част но церемонията продължи с резултата от конкурса „ИЗОБРЕТАТЕЛ НА ГОДИНАТА”
В областта изобретателството, са номинирани изобретатели, демонстрирали свои нови технологични решения и постижения. В конкурса бяха допуснати 25 изобретатели. Назначеното от председателя на Съюза на изобретателите в България жури за оценка на патентовани нови технологични решения във всички области на техниката и определяне номинациите и победителя в конкурса с председател проф.дтн д-р инж. Гаро Мардиросян определи трите кандидатури и победителя в конкурса.
.
проф.Мардиросян обявяви номинираните за изобретател на годината …….и завършва, че решенията са в резултат на направените проучвания и анализи ЖУРИТО
1 ПЕТЪР РИЗОВ е автор на 5 изобретения, защитени с действащи в момента патенти. Научно-технически му творчески постижения са в области “Енергетиката” и “Двигатели с вътрешно горене”, по конкретно изобретения с наименования:
- ГАЗОТУРБИНЕН ЦЕНТРОБЕЖЕН ДВИГАТЕЛ
- ТОПЛОПРЕНОСНА СИСТЕМА
- ЦЕНТРОБЕЖЕН ФИЛТЪР
- “ТОПЛОСИЛОВА СИСТЕМА С ДВА ЕНЕРГИЙНИ БЛОКА”, което решение отстранява недостатъците на паросиловите уредби, характерни с ниска ефективност поради междинното подгряване за сметка на произведената електроенергия, замърсяване на атмосферата с финни прахови частици, сажди, въглероден, серен и други диоксиди.
- ДВИГАТЕЛ С ВЪТРЕШНО ГОРЕНЕ СЪС СДВОЕНИ ЦИЛИНДРИ, за което изобретения притежава освен български патент, тази година се сдоби и с японски патент! Изобретението отстранява някои недостатъци, като нисък коефициент на полезно действие при бензиновите двигатели и висок специфичен разход на гориво, като чрез конструктивни промени се постига увеличение на специфичната мощност, намаляване на специфичния разход на гориво, намаление на отработените газове и намаляване емисиите от вредни елементи.
Петър Ризов е носител на награди от изложенията организирани от Съюза на изобретателите в България “Изобретателство-Технологии-Иновации” – ИТИ през 2019 г златен медал, и през 2020 – победител в категория “Машиностроене” с плакет за принос в изобретателството.
2: проф. Бойко Рангелов е добре известен и на широката публика от стотиците си научнопопулярни изяви в печатните и електронни медии. Проф. Рангелов е автор на над 200 научни публикации в наши и чуждестранни научни издания. Има десетки доклади на наши и международни научни форуми. Автор и съавтор е на над 200 научни публикации в наши и чуждестранни научни издания. Има десетки доклади на наши и международни научни форуми.
Автор на 7 изобретения, по-важните от които са:
- Устройство за моделиране на релефа при бързи геодинамични процеси, защитено с Патент № 60729
- СИСТЕМА ЗА РАННО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ПО ПОРЕЧИЕТО ПОД ЯЗОВИРНА СТЕНА, защитена със Сертификат за ПМ № 4428;
- КИНЕМАТИЧНА СИСТЕМА ЗА РАННО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ КЪМ ОБЕКТИ НА КРИТИЧНА ИНФРАСТРУКТУРА, защитена със Сертификат за ПМ № 4472
Проф. Рангелов е публикувал 20 книги и повече от 400 научни статии и доклади в различни издания по теми на основните му научни интереси: Геофизика; Природни опасности: Нелинейности: Поведение на човешки групи по време на екстремни ситуации; Приложна геофизика: Обработка на сигнали и анализ на данни, Антарктически изследвания; Космически изследвания: Екологични катастрофи: Превенция и защита – безопасност на населението, Системи за ранно предупреждение. Преподава курсове по геофизика, сеизмология, природни опасности, приложна математика и анализ и обработка на данни
проф.Мардиросян: обяви и НОМИНАЦИЯ № 3: Доц. д-р инж. Светослав Забунов
:Доц. Забунов е автор заедно с колектив на общо 11 полезни модела, получили регистрация и защита за България за периода на изминалите 12 месеца. Изобретателската дейност на доц. Забунов обхваща различни научни и приложни области и през последните 12 месеца бяха регистрирани два полезни модела, занимаващи се с иновации в областта на уредите за измерване на йонизиращо лъчение.
Изобретенията представят иновации в две тематични области:
- „Безпилотни летателни апарати“ с 9 полезни модела с наименования
- „ПРИХВАЩАЧ НА ДРОНОВЕ С РАКЕТЕН ДВИГАТЕЛ И ГЕНЕРАТОР НА МАРКС“
- „ПРИХВАЩАЧ НА ДРОНОВЕ С РАКЕТЕН ДВИГАТЕЛ И ГЕНЕРАТОР НА КОКРОФТ-УОЛТЪН“
- ПРИХВАЩАЧ НА ДРОНОВЕ С ВИТЛОВ ДВИГАТЕЛ И ГЕНЕРАТОР НА МАРКС“
- „ПРИХВАЩАЧ НА ДРОНОВЕ С ВИТЛОВ ДВИГАТЕЛ И ГЕНЕРАТОР НА КОКРОФТ-УОЛТЪН“
- „РАДИОРЕЛЕЕН ДРОН С РАКЕТЕН ДВИГАТЕЛ И СГЪВАЕМО КРИЛО“
- „СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛ СЪС СУПЕРКОНДЕНЗАТОРИ“
- „РАДИОРЕЛЕЕН ДРОН С РАКЕТЕН ДВИГАТЕЛ, СГЪВАЕМ ВИТЛОВ ДВИЖИТЕЛ И СГЪВАЕМО КРИЛО“
- „МУЛТИКОПТЕР С ВГРАДЕНА МАГНИТНА РАДИОАНТЕНА“
- „МУЛТИКОПТЕР С АЕРОСТАТ“
- „Уреди и системи за измерване и анализ на йонизиращо лъчение, дозиметри“
- „СЕНЗОР ЗА ЙОНИЗИРАЩО ЛЪЧЕНИЕ СЪС СЦИНТИЛАТОРИ И ФОТОДИОДИ“
- „РЪЧЕН ЧАСОВНИК СЪС СЕНЗОР ЗА ЙОНИЗИРАЩО ЛЪЧЕНИЕ, ОПРЕДЕЛЯЩ И ПОСОКАТА НА ИЗТОЧНИКА“
Победителят в конкурса ИЗОБРЕТАТЕЛ НА 2024 ГОДИНАТА’2024 беше обявен от проф.Мардиросян: – председател журито.
- ПЕТЪР РИЗОВпроф. Бойко РангеловДоц. д-р инж. Светослав Забунов
Така приключи церемонията по обявяване и връчване на награди ИЗОБРЕТАТЕЛ НА ГОДИНАТА 2024 и СЕЛЕКЦИОНЕР НА ГОДИНАТА 2024
За контакти
Институт по Полски Култури – Чирпан
Адрес: 6200 Чирпан, бул. „Г. Димитров“ 2
Телефон: +359 416 93 133Уебсайт: www.iptp-chirpan.org
Е-маил: Iptp@abv.bg
Институт по Царевицата – Кнежа
Адрес: 5835 Кнежа
Телефон: +359 9132 71 63Уебсайт: www.ic-kneja.com
Е-маил: mri_kneja@abv.bg
Наградени СЕЛЕКЦИОНЕРИ ЗА ВИСОКИ СЕЛЕКЦИОННИ ПОСТИЖЕНИЯ
ЗА ПЕРИОДА 2020-2023 Гг.
- СЕЛЕКЦИОНЕР НА ГОДИНАТА
Проф. д-рНели Кирилова Вълкова – ИПК, Чирпан
Автор и съавтор е на 15 утвърдени сорта памук и съавтор на 2 /два/ сорта твърдапшеница, защитени със сертификат и Утвърденa технология за памук (2006 г., вколектив).
През периода 2020-2023 г, със Сертификати от ПВ – 5 сорта в т.ч. 2 самостоятелна селекция
Сортове памук : Пирин, Перун, Кристал, Снежана и Орфей
Само за 2023 г – 3 сорта – Кристал, Снежана и Орфей
Проф. Вълкова е родена е на 09.02.1963 г. в гр. Перник. завършва ВСИ, Пловдив, сега АУ специалност Полевъдство през1985 г.
От 1985 г. до момента (2024 г.) работи в ИПТП, Чирпан (общо 39 години), като преминава поетапно през всички етапи на научото израстване, до научното звание Професор.
Специализира във Всесъюзен Институт по Селекция и Семепроизводство на памука в гр.
Ташкент, Узбекистан (1990 г)., и в Земеделски Институт в Мартонвашaр, Унгария(2015 г.)
През 1998 г. защитава дисертациoнен труд на тема: “Повишаване на генетичното
разнообразие при памука, чрез радиационен мутагенез” и придобива научна иобразователна степен степен “доктор”.
От 2010 г. е “доцент” в Института по Полски Култури, Чирпан,
От 2017 г. заема академичната длъжност “професор” в ИПК, Чирпан, по научна специалност “Селекция и семепроизводство на културните растения”.
Обществената ангажираност на проф. Вълкова е завидно висока.
– Научен секретар на ИПК, Чирпан, (2000 г).
-От2002 г. до сега изпълнява длъжността “|директор” на ИПК, Чипрап (вече 21 години).
– Член на Управителен Съвет на ССА;
– Член на експертни комисии; – към ИАСАС , МЗХ, на ФНИ,МОМН, член на Редакционна колегия на сп. “Растениевъдни науки” и мн. други.
-Член е на работна група към Средиземноморската мрежа за научни изследвания по памука към ФАО, за страните от Средиземноморието и Близкия Изток.
-Участва в разработката и изплънението на много национални и международни научни проекти
Общият брой на научните публикации за целия научен трудов стаж е над 100, от тях: 50 бр. в наши и международни списания.
СОРТ ПАМУК „КРИСТАЛ“
Растенията са средно високи. Стъблото е изправено, червеникаво зелено, средно
мъхесто в горната част. Листата са длановидни, средно големи, с интензивен зелен цвят и средно силна окосменост, с наличие на жлези. Цветовете са с белезникаво оцветяване на венчелистчето.
Влакното е бяло, средно фино до грубо, много здраво, с много висока равномерност и с дължина 24-25 mm. По рандеман превишава двата стандарта. Вегетационният период на сорта е 105-110 дни и узрява 1-2 дни преди стандартите.
Общ добив неомаганен памук 278.0 kg/da – с 3.1 % над средния стандарт (средно за 2 години при неполивни условия).
Добивът чисто влакно 114 kg/da – с 7.5 % над стандарта.
Показва устойчивост към стопански значимите болести – на вертицилийно увяхване и бактериоза.
По технологични показатели: микронер и здравина превишава, а по зрелост и изравненост по дължина се изравнява със стандартите.
По дължина на влакното се изравнява с Чирпан 539.
СОРТ ПАМУК „СНЕЖИНА“
Сорт „Снежина“ е създаден чрез вътревидова кръстоска между българския сорт
Бояна и линия № 456,. Подходящ за механизирано прибиранена продукцията.
Влакното е бяло, средно дълго, средно фино до грубо, много здраво, с висока до
много висока равномерност.
По рандеман превишава двата стандарта. Вегетационният период на сорта е 107-111 дни и е по-ранозрял от Кристал.
По добив на общ добив памук и чисто влакнто, отстъпва незначително на сорт Кристал.
СОРТ ПАМУК „ОРФЕЙ“
Сорт „Орфей“ е създаден чрез вътревидова хибридизация между българските
сортове „Хелиус“ и „Чирпан-539“.
Отличава се с много здраво влакно, с висока до многовисока равномерност.
По рандеман леко отстъпва на двата стандарта. Ранозрял сорт.
По добив на суров памук и чисто вракно отстъпва на предишните два сорта ,
Устойчив на вертицилийно увяхване и бактериоза.
По технологични показатели на влакното: по микронер и зрелост се изравнява
със стандартите; по здравина и равномерност – значително ги превишава, а по дължина
се изравнява със Чирпан-539.
- НОМИНАЦИЯ ЗА ЕФЕКТИВНА СЕЛЕКЦИЯ
Доц.д-рВалентина Тодорова Димитрова, ИПК, Чирпан
Селекционер – през периода 2020-2023г – 6 сорта памуци
Сортове: Пирин, Лина, Мелани, Анабел, Тиара, Селена
(…само за 2023 г – 4 сорта – Мелани, Анабел, Тиара и Селена)
Ментор: проф. дсн Ана Салджиева – вписана в Злетната книга на България
Доц. д-р Валентина Дишмитрова е родена на 07.07.1966 г. в гр. Чирпан.
Завършва ВСИ – Пловдив, сега АУ, специалностАгроинженерство (1994 г.)
От 1997 г. до 2024 г. работи като агроном в Институт по полски култури, гр. Чирпан, вече 27 години. До момента придобива поетапно поредните научни степени и звания.
През 2019 г. защитава дисертациoнен труд на тема: “Селекционно-генетичниизследвания при памука за подобряване на продуктивността и качеството на влакното” – придобива образователна и научна степен степен “доктор”
От 2024 г. – длъжността „доцент“.
Член е на Дирекционния съвет на ИПК-Чирпан и Председател на Синдикалнатаорганизация към научното звено.Член е на работна група към Средиземноморската мрежа за научни изследвания попамука към ФАО за страните от Средиземноморието и Близкия Изток.
Автор и съавтор е на 7 утвърдени сорта памук, защитени със сертификат.
Общият брой на научните публикации за целия научен трудов стаж е над 30 публикувани в наши и международни списания.
СОРТ ПАМУК „АНАБЕЛ“
Получен е чрез вътревидова хибридизация. Анабел е ран и продуктивен сорт, свисоки качествени показатели на влакното.
По данни на ИАСАС, по общ добив насуров памук – 202.6 kg/da, средно за две години, отстъпва с 3.1% на сорт Чирпан-539 стандарт за продуктивност и се изравнява с Авангард-264 – стандарт за качество навлакното. По добив на влакно се изравнява с Чирпан-539 и превъзхожда Авангард-264,в резултат на по-високия рандеман на влакното.
В сравнение със стандартните сортове, сортАнабел е с по-добра консистенция (предене) на влакното (SCI) Index, по-голяма среднадължина, по-нисък микринер, по-голяма здравина и по-добра спектроскопия сотражение на RD разликата.
Получените резултати определят новия сорт Анабел катомного добро съчетание на ранозрелост, продуктивност и качество на влакното. Това гоочертава като много ценен за памукопроизводството и селекционните програми спамука.
Утвърден е за сорт през 2021 г. и защитен със сертификат.
СОРТ ПАМУК „МЕЛАНИ“
Сорт Мелани е получен чрез отдалечена хибридизация и беккрос технология.
Ран и продуктивен сорт.
По общ добив на суров памук – 278.4kg/da, се изравнява със сорт Чирпан-539 и превъзхождаАвангард-264.
По добив на влакно –106.6 kg/da, сорт Мелани превъзхожда Авангард-264 и се изравнява с Чирпан-539. В сравнение със стандартните сортове, сорт Мелани ес по-добра консистенция на влакното (SCI) Index, по-голяма средна дължина отЧирпан-539, по-нисък микронер, по-голяма здравина, и по-добра спектроскопия сотражение на разликата RD.
Този сорт показва по-добро съчетаване на стопанскитепоказатели с технологичните качества на влакното от Авангард-264, стандартен сорт закачество на влакното.
СОРТ ПАМУК „СЕЛЕНА“
Сорт Селена е създаден чрез отдалечена хибридизация. Сорт Селена е ран и продуктивен нов сортпамук с подобрено качество на влакното. Вегетационният период е 106-111 дни.
Подобив на суров памук– 216.3 kg/da превъзхожда двата стандартнисорта, Чирпан-539 – с 2.2%, Авангард-264 – с 1.3%,
По добив на влакно – 95.5 kg/ha сорт Селена се изравнява сАвангард-264, превъзхожда Чирпан-539 с 2.9% и съответно средния стандарт – с 1.4%.
Този сорт е с по-добра консистенция на влакното (SCI) Index, по-голяма среднадължина (UHML), по-нисък микронер, по-голяма здравина, по-добра спектроскопия сотражение на разликата RD от Чирпан-539, по-малко жълтина от Авангард-264 и по-добра белота.
Сорт Селена съчетава по-добра продуктивност с по-добри технологичникачества на влакното от стандартните сортове, което го определя като ново постижениев селекцията на памука у нас. Утвърденe за нов сорт през 2023 г. и защитен съссертификат.
III. НОМИНАЦИЯ ЗА ИНОВАТИВНА СЕЛЕКЦИЯ
Доц. д-р Георги Йорданов Йорданов – ИЦ, Кнежа
Хиебриди царевица, създадени от доц Йорданов са: Кнежа 561, Кнежа 564, Кнежа 653, Кнежа 703 wx
Признати са хибридите захарна царевица: Кнежа 2 su, Кнежа 3 su
През 2023г. са признати хибридите:
– захарна царевица – сорт Кн. SWEET 1
– пуклива царевица – РОР 1
– царевица за зърно/ силаж – Кн. 653
Доц. д-р Георги Йорданов Йорданов е роден през 1962 година в гр. Кнежа.
Висше образование завършва през 1987 г. във АУ_ гр. Пловдив, инж. Агроном, със златен плакет .
От 1988 г., вече 35 годиниразвива научна дейност ИЦ гр. Кнежа, специалност – селекция на царевица.
През 1999 год. защитава докторска дисертация на тема: „ Създаване и селекционно-генетични проучвания на восъчни линии царевица, хомозиготни по гена „waxy”.
Научната му работа е насочена основно в иновативната селекция на нови високопродуктивни, и с високо качество на зърното хетерозисни хибриди царевица, подходящи за фураж, храна и промишлена преработка.
Специално внимание в работата му е отделено на хибридите за храна на хората – захарни и пукливи хибриди царевица.
Официално признатите хибридите захарна царевица се отличават с много добри вкусови качества.
Освен конкретната практическа селекционна работа с царевицата. доц. д-р Георги Йорданов има и редица научно-теоретични изследвания в тази област, отразени в над 90 научни публикации.
ПУКЛИВА ЦАРЕВИЦА хибрид „КНЕЖА POP1“
“Кнежа POP1″: Сертификат № 11298; Приоритет: 11.07.2023; България
Предимства:Хубави,бели, едри и хрупкави пуканки, с овална форма, с добър търговски вид и много добри вкусови качества.
Проблем, който се разрешава:Здравословно, балансирано и вкусно хранене на хората с биологично активна и екологично чиста храна.
Информация за произхода, поддържането и размножаването: Хибрид “Кнежа РОР 1”, пуклива царевица е създаден в Институт по царевицата- Кнежа, посредством контролирано кръстосване на самоопрашени линии царевица (GC59POP05 и GC53POP99).
Поддържането и размножаването се осъществява в Институт по царевицата – Кнежа, България.
Растенията на хибрида са едри, жизнени, високи 250–260 cm с добри агрономически показатели: устойчиви на полягане, на важни болести по царевицата, като главня и фузариум. Растенията са слабо братящи (важен стопански показател).
Кочаните са едри, дълги 21–23 cm, с 14 реда зърна и 50 броя зърна в реда.
На едно растение се формират средно по 1.3 броя стандартни кочани. Зърното е оранжево жълто, средно едро, твърдо. Обема на изпукване достига до около 43cm3/g зърно, при съотношение на изпукване 1 към 34.
Пуканките са с отличен вкус, нежност и търговски вид. Пуканките са кремаво бели, с овална форма, подходящи както за директна прясна консумация, така и за карамелизиране, глазиране и други кулинарни цели.
Продуктивността на хибрида е стабилна – 550–600kg/da стандартно зърно при неполивни условия на отглеждане на посева.
ЗАХАРНА ЦАРЕВИЦА „КНЕЖА SWEET 1“
Предимства:Отлични вкусови качества при варене и печене на кочаните. Подходящ за свежа консумация и консервиране. Много добър търговски вид.
Проблем, който се разрешава:Здравословно, балансирано и вкусно хранене на хората с биологично активна и екологично чиста храна. Едри, жизнени растения.
Хетерозисният хибрид захарна царевица Кнежа sweet 1 е най-нова Българска селекция захарна царевица за храна на хората. Притежава отлични вкусови качества на зърното при варене и печене на кочаните. Подходящ е за свежа консумация и консервиране.
Растенията на хибрида са едри и жизнени. Височината достига 240–250 сантиметра. Устойчиви са на полягане и са с малко странични разклонения (братя), което е проблем при повечето захарни царевици. Изхранват средно по 1.3–1.4 броя кочани на растение. Кочаните са с много добър търговски вид – едри, цилиндрични, броя на редовете е 14–16. Достигат 22–23 сантиметра дължина и 290-300 грама тежина.
Зърното е златисто жълто, едро, захарен тип. Има отлични вкусови качества при варене, печене и консервиране.
Продуктивността е стабилна – 550–600 kg/da стандартно зърно при неполивни условия на отглеждане на посева.
ЦАРИВИЧЕН ХИБРИД ЗА СИЛАЖ „КНЕЖА 653“
Средно късен до късен хибрид. Бързо достига до стандартна влага в зърното, защото има способността интензивно да изпуска влагата от зърното.
Растенията са високи, здрави (над 3.00 м), устойчиви на полягане, добре облистени с дълги и широки листа (1100/12 см).
С голяма фотосинтезираща листна повърхност (над 8000 см2).
Устойчив на стопански важните болести – царевична главня, и фузариум по царевицата, на стъблено и кореново гниене.
Кочаните са с по 18 реда зърна, по 45 зърна в реда. Растенията са средно с по 1.2 кочана. Зърното е едро, лесно се оронва с високо хектолитвово тегло (75 кг/hl) Рандеманът на зълно е 84-85%.
Добивът на чисто, бонифицирано, стандартно зърно достига до 1000кг/дка. Зърното има повишено съдържание на суров протеин (до 10%).
Подходящ за силаж и цялорастенийно прибиране.
Информацията изготви:
Проф. дсн Слава Лукипудис
Проф. д-р Нели Кирилова Вълкова
Родена е на 09.02.1963 г. в гр. Перник. Завършва ВСИ – Пловдив, сега АУ, специалност “Полевъдство” през1985 г.
От 1985 г. до 1987 г. работи като агроном-семевъд в Институт по полски култури – гр. Чирпан. От 1987 г., след спечелен конкурс, е назначена за научен сътрудник III степен към Института.
Специализира във Всесъюзен институт по селекция и семепроизводство на памука в гр. Ташкент, Узбекистан през 1990 г., и в Земеделски Институт в Мартонвашaр, Унгария, 2015 г.
През 1998 г. защитава дисертациoнен труд на тема: “Повишаване на генетичното разнообразие пр памука чрез радиационен мутагенез” и придобива научна и образователна степен степен “доктор”.
През 2002 г. е хабилитиранa за “старши научен сътрудник ІІ степен”, от 2010 г. е “доцент” в ИПК – Чирпан (съгласно ЗРАСРБ, ДВ, бр. 101 от 28.12.2010 г.)по научна специалност “Селекция и семепроизводство на културните растения” ш. 04.01.05. в професионално направление 6.1 Растениевъдство, от 2017 г. заема академичната длъжност “професор”.
От м. 12.2000 г. до 04.12.2001 г. е “Научен секретар” на ИПК – Чирпан, след това, в продължение на половин година – “Временно изпълняващ длъжността Директор”. От 01.06.2002 г. до сега изпълнява длъжността “|Директор” на ИПК-Чирпан. От2003 г. до 2012 г. е член на Управителен съвет на ССА; член на Експертна комисия към МЗХ – Технически култури – Растениевъдство, 2008 – 2009 г.; Председател на Експертна комисия по памука към ИАСАС-МЗХ, 2009 г.; Председател на работна група по „Програма за развитие на влакнодайните култури (памук, лен, коноп) в България за периода 2009 – 2013 г.“, МЗХ, 2009 г.; рецензент в Експертна комисия към Фонд “Научни изследвания”, МОМН, 2008 – 2010 г.; член на редакционна колегия на сп. “Растениевъдни науки”; член на Националния съвет за кредитиране на студенти и докторанти към МОМН; член на УС на ОСЗ – Ямбол; председател на НС на ИПК – Чирпан; председател на Дирекционен съвет на ИПК-Чирпан; член на НС на Институт по земеделие – Карнобат; научен ръководител на двама защитили докторанти и един задочен докторант.
Член е на работна група към Средиземноморската мрежа за научни изследвания по памука към ФАО за страните от Средиземноморието и Близкия Изток.
По линия на Регионалната мрежа за памука участва в 4 международни проекта; участва в други 8 научни проекта, в международно сътрудничество с Узбекистан, Румъния, Македония, Гърция, САЩ; към ССА – 1 бр. текущ и 14 бр. завършени; към НФ “НИ” – 4 бр.; договорни задачи – 6 бр.
Автор и съавтор е на 15 утвърдени сорта памук и съавтор на 2 /два/ сорта твърда пшеница, защитени със сертификат и 1 бр. утвърденaтехнология за памук(2006 г., в колектив).
Общият брой на научните публикации за целия научен трудов стаж е над 100, от тях: 50 бр. в наши и международни списания; в сборници от международни форуми – 18 бр.; в научни сборници – 31 бр.; 2 монографии в съавторство; научно-популярни статии – 27 бр.
СОРТ ПАМУК КРИСТАЛ
Растенията са средно високи. Стъблото е изправено, червеникаво зелено, средно мъхесто в горната част. Храстът е с конична форма, с полугроздовиден тип на цъфтеж. Плодните клонки са средно дълги. Първият симподий е разположен с 1-2cm. по – високо до земната повърхност от стандартните сортове. Листата са длановидни, средно големи, с интензивен зелен цвят и средно силна окосменост, с наличие на жлези. Гъстотата на листната ма
са е средна. Цветовете са с белезникаво оцветяване на венчелистчето. Кутийките са с малък размер, с къса дръжка, яйцевидни, 4-5 делни, със средна издатина на върха. Отварят се много рано и имат високо съдържание на влакно. Степента на отваряне при пълна зрялост е силна. Масата им е около 5.0 g. Семената са средно едри, покрити със сив мъх. Влакното е бяло, средно фино до грубо, много здраво, с много висока равномерност и с дължина 24-25 mm. По рандеман превишава двата стандарта. Вегетационният период на сорта е 105-110 дни и узрява 1-2 дни преди стандартите. Средно за 2 години при неполивни условия е показал общ добив неомаганен памук 278.0 kg/da – с 3.1 % над средния стандарт и добив влакно 114kg/da – с 7.5 % над стандарта. На естествен инфекциозен фон няма развитие на вертицилийно увяхване и бактериоза. На изкуствен инфекциозен фон сортът е устойчив към причинителите на вертицилийно увяхване. По технологични показатели: микронер и здравина превишава, а по зрелост и изравненост по дължина се изравнява със стандартите. По дължина на влакното се изравнява с Чирпан 539.
СОРТ ПАМУК СНЕЖИНА
Сорт „Снежина“ е създаден чрез вътревидова кръстоска между българския сорт Бояна и стабилизираната линия № 456, през 2011 г. През 2014 г. е реколтирана стабилизираната линия, която през 2015 г. е изпитана в контролен питомник. От 2016 г. линията е в сортоизпитване: през 2016 г. – в предварително, а от 2017 до 2019 г. е в конкурсно сортоизпитване. В системата на ИАСАС е изпитана през 2021 и 2022 г.
Растенията са средно високи. Стъблото е изправено, червеникаво зелено, силно мъхесто в горната част. Храстът е с конична форма, с гроздовиден тип на цъфтеж. Плодните клонки са средно дълги, с високо залагане на първа плодна клонка. Листата са длановидни, средно големи, със средно интензивен зелен цвят и средно силна мъхестост на долната страна, с отсъствие на жлези. Гъстотата на листната маса е рехава до средна. Цветовете са с белезникаво оцветяване на венчелистчето. Кутийките са яйцевидни, със среден размер, с къса дръжка, 4-5 делни, със средна издатина на върха. Отварят се много рано и имат високо съдържание на влакно. Степента на отваряне при пълна зрялост е силна. Масата им е около 5.0 g. Семената са средно едри, покрити с гъст бял мъх. Влакното е бяло, средно дълго, средно фино до грубо, много здраво, с висока до много висока равномерност. По рандеман превишава двата стандарта. Вегетационният период на сорта е 107-111 дни и узрява наравно със стандартите. Средно за 2 години при неполивни условия е показал общ добив неомаганен памук 215.5 kg/da – с 4.8% над средния стандарт и добив влакно 87.6 kg/da – с 4.2% над стандарта. На естествен инфекциозен фон няма развитие на вертицилийно увяхване и бактериоза. На изкуствен инфекциозен фон сортът е устойчив към причинителите на вертицилийно увяхване. По технологични показатели на влакното: микронер, здравина, зрелост и изравненост по дължина се изравнява със стандартите. По дължина на влакното се изравнява с „Авангард-264“.
СОРТ ПАМУК ОРФЕЙ
Сорт „Орфей“ е създаден чрез вътревидова хибридизация между българските сортове „Хелиус“ и „Чирпан-539“ през 2009г.След неколкократен отбор през следващите години, през 2012г. е реколтирана стабилизираната линия, която през 2013 г. е изпитана в контролен питомник. От 2014 г. линията е в сортоизпитване: през 2014г. – в предварително, а от 2015 до 2017 г. е в конкурсно сортоизпитване. В системата на ИАСАС е изпитан през 2021 и 2022г.
Растенията са ниски до средно високи. Стъблото е изправено, червеникаво зелено, средно до силно мъхесто в горната част. Храстът е с кълбовидна форма, с полугроздовиден тип на цъфтеж. Плодните клонки са средно дълги, с високо залагане на първа плодна клонка. Листата са длановидни, малки до средно големи, със средно интензивен зелен цвят и средна до силна мъхестост на долната страна, с присъствие на жлези. Гъстотата на листната маса е средна. Цветовете са с белезникаво оцветяване на венчелистчето, с отсъстващо или много слабо петно. Кутийките са яйцевидни, със среден размер, с къса дръжка, 4-5 делни, със средна издатина на върха. Отварят се много рано и имат високо съдържание на влакно. Степента на отваряне при пълна зрялост е силна. Масата им е около 4.8 g. Семената са средно едри, покрити с бял мъх. Влакното е бяло, средно дълго, средно фино до грубо, много здраво, с висока до много висока равномерност. По рандеман леко отстъпва на двата стандарта. Вегетационният период на сорта е 104-111 дни и узрява 1-2 дни преди стандартите. Средно за 2 години при неполивни условия е показал общ добив неомаганен памук 205.2 kg/da. На естествен инфекциозен фон няма развитие на вертицилийно увяхване и бактериоза. На изкуствен инфекциозен фон сортът е чувствителен към причинителите на вертицилийно увяхване. По технологични показатели на влакното: по микронер и зрелост се изравнява със стандартите; по здравина и равномерност – значително ги превишава, а по дължина се изравнява със Чирпан-539.
Проф. дсн Слава Лукипудис
Доц. Розалинда Памукова