Община Кюстендил заедно с Институт по земеделие – Кюстендил  ежегодно организират ден на черешата. На щанда на института се аранжират над сто местни и интродуцирани сортове череши, като десет от тях се представят като перспективни за региона при непрекъснато променящите се климатични условия. На този празник присъстват много гости на града, както и местни жители.  Акцент на празника е изложба-базар на череши и черешови произведения. Изложбените маси са наредени  с този уникален и вкусен плод и се подреждат майсторски изплетени вешала. В него вземат участие местни земеделски производители, търговци, занаятчии, народни читалища от всички кюстендилски села. Организира се конкурс за най-едра череша и в края на деня се обявяват резултатите и връчват  наградите. От трудолюбивите ръце на кюстендилци се получават сладка, компоти и сиропи. В нашия град всяка година се осъществяват културни събития и открити сцени, които допринасят за доброто настроение на всички на празника. Посочените за перспективни десет сорта череши са описани по-долу по срок на узряване.

СЪМИТ                               

Канадски сорт, внесен у нас от Германия. Получен е от кръстосването на сортовете  Ван x Сам. Плодовете са много големи и имат широка сърцевидна форма. Кожицата е  тъмночервена, лъскава. Месото е хрупкаво и сочно, със сладък  вкус наподобяващ този на Ван. Диаметърът на плода надхвърля 30 мм. Узряват  през второто десетдневие на юни. Цъфтежът е късен. Дървото е умерено растящо и с много добра родовитост. Подходящи опрашители са Ван, Лапинс и Бинг.

СИМКО

Американски самофертилен сорт. Плодовете са много едри, тъмно червени, плодовото месо e твърдо, с лека киселина и приятен вкус подобен на Ван и с малка костилка. Дървото е със средно силен и изправен растеж.Зрее 2-3 дни преди  Ван.  Добри опрашители са Ван и Лапинс.

АЛЕКСТОН 

Този самоплоден сорт е получен в института при кръстосването на сортовете Ван x Стела. Плодовете са едри, широкосърцевидни, подобно на бащиния сорт Стела. Плодовото месо е плътно с черно-червено оцветена кожица и с много добри вкусови качества. Плодовете узряват почти с тези на Ван. Растежната сила на дървото е слаба до умерена, по-слаба от тази на Ван. Образува рядка корона. Скороплоден и високородовид сорт. Победител е в конкурса за иновации на Международната селскостопанска изложба – АГРА, 2019 в Категорията ‘‘Научни разработки‘‘.

КАТАЛИН                          

Плодовете са едри, плодовото месо е твърдо, хрупкаво от типа “хрущялка”, с отлични вкусови качества, а плодовата кожица е тъмно-червена, бордо оцветена, а плодовете издържат на транспорт. Узряват към средата на юни. Притежава редовна и добра родовитост. Дървото е с умерен до средно силен растеж има средно късен цъфтеж. Опрашители са Ван и Регина.

КОРДИЯ

Сортът е внесен у нас от В. Георгиев през 1982г. Създаден е при кръстосване на Компакт Ламберт x Стела 35-B-11. Кордия представлява пъпкова мутация на Техловичка, затвърдена в Чехия. Разликата между изходната форма и Кордия не е много голяма. Много разпространен е в Европа. Плодовете са едри, плътномесести, тъмночервено оцветени с добри вкусови качества и дълга дръжка. Кожицата е гланцирана с ниска вероятност за напукване. Цъфтежът е късен, което му дава предимство пред други сортове, с оглед избягване на повреди от късни пролетни мразове. Зрее края на месец юни. Растежната сила на дървото е добра, а родовитостта е много добра. Опрашители на сорта са Ван, Регина, Хеделфингенска, Стар, Сам, Шнайдерова късна.

ХИБРИД 08-102

Китайски хибрид внесен у нас от Н. Христов. Плодовете са едри, изравнени,  удължени, тъмночервени с дълги дръжки. Подходящи както за консумация в прясно състояние така и за преработка. Плодовете узряват в края на юни и началото на юли. Издържат на транспорт.  Дървото е силнорастящо с пирамидална форма, а цъфтежът е късен. Хибридът проявява ниска чувствителност към напукване. Характерно за него е, че плодовете не преминават бързо беритбената  зрялост.

МИЗИЯ

Създаден е от В. Георгиев в института през 1971г. Сортът е получен от кръстосване на сортовете Ламберт x Козерска.

Плодовете имат сърцевидна форма, тъмночервено оцветени с плътно червеникаво сладко-кисело месо. При откъсване на дръжката от плода не се отделя тъмночервен сок. Узряват около седмица преди тези на Ламберт или началото на юли. Подходящ е за консумация, както в прясно състояние така и за преработка. Има много добра транспортабилност. Дървото е със средна растежна сила и пирамидална корона. Цъфтежът е късен, като подходящ опрашител е сорта Стар.

Характерно за сорта е, че плодовете му не преминават бързо беритбената си зрялост.

РЕГИНА

Немски сорт с плодове едри до много едри, червенокафяви, твърдомесести, ароматни, с много добри вкусови качества и дълга дръжка. Предпочитат се за консумация в прясно състояние. Дървото е силнорастящо с широкоразлата корона, а цъфтежът е късен. Зрее първата десетдневка на юли. Предпочитат се за консумация в прясно състояние. Подходящи опрашители са Шнайдерова късна хрущялка, Хеделфингенска, Кордия и Ламберт.

СУИТ ХАРТ

Канадски самоопрашващ се сорт. Получен от кръстосването на Ван x Нова звезда. Плодовете са  едри, сладки, плътни, сочни с прекрасен вкус. Зрее около втората десетдневка на юли. Плододаването започва на третата година след засаждането. Цъфтежът е средно късен. Добра и редовна родовитост. Черешите са подходящи за прясна консумация и консервиране. Понасят добре транспорт и манипулация.

СТАКАТО

Канадски едроплоден сорт. Формата му е овал, с тъмночервено сладко и сочно плодово месо със средна плътност и уникален вкус. Има недостатък, че кръглата костилка се отделя трудно. Зрее една седмица след сорта Суит харт. Подходящ за консумация в прясно състояние има добър потенциал за съхранение на плодовете и добра транспортабилност. Дървото е със среден до силен растеж. Цъфтежът е късен, а добивът много добър. Един от най-късно зреещите сортове.

Ас. д-р  Анита  Стоева

Институт по земеделие – Кюстендил

Селскостопанска академия – София

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете Вашият коментар!
Моля, въведете името си тук