С председателя на Сдружение „Обединени български животновъди” Бойко Синапов разговаряме в деня на светите братя Кирил и Методи. Наоколо се носи невъобразим шум от музика, глъч на весели хора. Изложените животни, гледани и докарани за празника радват очите. До тучните ливади, където е устроен фармфестът, се издига впечатляващият хотел „Конака”. От терасите му сгушен в зеленина се вижда приказно красив Момчилград. Възхитена съм! Тези родопчани знаят не само как да работят, но и как да живеят!
По програма събитието включваше богата музикална проглама с живи оркестри и най-вече гайдари, посрещане на официалните гости: – зам.- министъра на земеделието, доц. Деян Стратев, директорът на ИАСРЖ, проф. Георги Йорданав, кметът на община Момчилград г-жа Илкнур Кязим Мюмюн, директори на животновъдни институти, преподаватели и научни сътрудници – светила на животновъдната наука. По обяд се извърши водосвет на феста и раздаване на курбан за здраве, оглед на изложените животни с дегустация на оригиналната продукция и участия на местни самодейни групи. Гостите на празника се насладиха от дефилирането на различни породи животни. Състоя се и състезание по стригане и доене на овце.
В края на събитието успявам да разговарям с председателя на ОБЖ Бойко Синапов. Специално пред читателите на сп. „ЖивотновъдствоБГ” и на www.oralo.bg г-н Синапов споделя, че Сдружението „Обединени български животновъди” е национално представителство на различни животновъдни асоциации и земеделски производители. Членовете на Обединението отглеждат предимно местни породи животни, от които се произвеждат натурални продукти, без преработка от големи мандри, кланици и др., а с преработка в местни малки предприятия. Заедно с ръководството на УС на ОБЖ вече втора година се организира животновъдното изложение с неговата неповторима атмосфера.
Ето какво разказва г- Синапов за естеството на работа на ОБЖ и за идеите на този фармфест :
„Новите условия позволяват и изискват напълно натурално производство, а не примерно генномодифицирани пилета и американски продукти, които масово се предлагат. Идеята е суровината от самите фермери да да преминава в малки предприятия по т.нар. Наредба 6.
Днес нашата организация представлява централен агкцент върху обединението в животновъдството. Затова се казва „Обединени български породи“. Затова, защото за нас сектор Животновъдство е едно цяло. Нашата идея е секторът да е обединен и силен и всички да са заедно. Тук, на този фармфест, ние се опитваме да акцентираме върху това, което са правили нашите бащи и деди. От традиционните местни животни, се получават качествени продукти. Аз много пъти съм го казвал и отново ще повторя. Тук, при нас специално, 90% от храната, с която нашите животни се изхранват, е билки. Така че, ясно е защо искаме да ги запазим. То е заради безопасните вкусови качества на млека, сирена, кашкавали, меса, които се произвеждат в Южна България.
Радвам се, че успяхме за втора година да се организираме заедно с община Момчилград и успяхме наистина да разширим обема и разнообразието на „Фармфеста – красотата на Родопите”. Организираме този празник за втора година, а изложителите са над 200. Надявам се занапред да успеем, това да се превърне в традиция. Поставихме си за цел такава традиция още миналата година и стъпка по стъпка да разширяваме обхвата на проблематиката.
Целта на проекта е, ако с тези 6 български общини, които са готови да участват за един ден, да дадем кураж на младите хора, да проявяват интерес. Това са фермери, които по наследство баща, дядо, прадядо се занимават с животновъдство. Аз специално съм доволен. Толкова по темата. За нас това е нещо, което искаме да развием като традиция и в бъдеще. Така че, ако Господ е казал, догодина по същото време пак ще проведем в разширен обхват този празник на местните породи.“
Дай Боже да имате късмет! Вчера разговарях с един млад фермер, който ме попита дали има смисъл да отглежда биволи? И аз казах, че не съм зоотехник, да попита г н Бойко Синапов. Какво бихте му казали?
Вижте, ако погледна назад във времето преди много, много години, спомням си, че имаше биволи в Родопите, специално в Кърджалийска област. Така че аз наистина много се радвам, че този млад фермер има интерес към това въдство. Аз бих казал на този млад човек, че който с мерак е опитал, той не е успял, но ако опита с желание, с мерак ще успее.
Какво е отношението Ви към животновъдните науки?
Понеже сме страна-страначленка на Европейския съюз, трябва да спазваме европейските правила. Затова ние разчитаме много на науката. Затова, казвам отново, че ние, Обединените български животновъди, сме официалният представител в Европейската федерация по животновъдни науки. Видяхте, презентациите на професор Дойчо Димов в овцевъдството, професор Жекова и други научни светила, с които поддържаме постоянни връзки и разчитаме много на тях, за да може да не изоставаме. Науката ни дава насоката и както се казва, да вървим успоредно с всичките добри съседи на нашата държава. Но важното е да знаем и ние, че това животновъдство, което го имаме в България, в планинските и полупланинските райони, това го няма никъде в никоя европейска държава. Виждали сме много хубави неща, но тук при нас, подчертавам,, продукцията ни няма аналог.
Тоест, основна Ваша цел е..?
Нашата цел е да запазим породите, които сме имали, да си запазим традициите и да запазим природата такава, каквато е – без господари. Така че идеята на този фармфест е всички заедно да запазим това, да не изчезне. И никога да не допускаме грешки, които природата няма да ни прости. Ние сме длъжни да не злоупотребяваме. Искаме да си запазим породите, да останат, да си ги запазим натурално, да ги отглеждаме отговорно, за да може продуктите, които виждате и дегустирахте, да запазят неповторимите си вкусови качества и да има от всичко.
Кои са членовете на ОБЖ?
При нас членуват говедовъди и овцевъди и от всички подотрасли и сектори, имаме физически лица, имаме и големи дружества, имаме членска маса почти във всички области. Имаме седем представителства в България с представители на регионални структури от Управителния съвет на организацията. И така сме щастливи, че двама от членовете на УС във всяка една област имат по-голяма финансова защита. Всеки си защитава интересите на региона.
Г-н Синапов, какво мислите, защо има толкова обединения, примерно на млекопроизводители, на земеделски производители, разни земеделски камари и т.н.?
Питате защо е това разцепление? Сега ние сме единни в нашата организация и единството, което направихме обхваща животновъдни организации, както и земеделски производители – физически лица. Поставихме началото и основата, която трябва да премине през Българската хранителна Камара. Но видяхме ситуацията все пак, надявахме се, но не се получи. Според мен ние не сме виновни. Тук има колеги, които се поддават на политически интриги, но от това не се получава нещо смислено. Ние трябва да започнем да мислим за браншовици, за защита само на фермерите, за да може наистина да видим ефекта на браншовите организации. В момента е необходимо държавническо мислене. В момента практиката е политиците да си играят както им харесва. Но друг е въпросът кой ще им се върже. Ние мислим, че сме длъжници на истинските фермери. Защитаваме интересите единствено на нашите членове – производители и животновъди.
Мисля, че премиерът коментира и публичните данни, за които трябвало Закон за нашата организация. Не, законовия минимум още не сме се научили да го спазваме. Имаме си действащ закон. Не се налага да правим нов. Ние трябва да съберем набор от наболели задачи, да знаем и провеждаме общи срещи и да решаваме проблеми. Нашата членска маса не защитава интересите на трети лица, а на истински важните работливи животновъди. Тази позиция ни защитава. Нека дам само един пример – за Стратегическия план, нашите предложения не се разгледаха. Някои колеги го приеха леко, без да се замислят. Не знам по каква причина те се съгласиха с това и проверих. Не е видно, че не сме били прави, но нашите искания са в полза на бранша. И отново давам пример. Когато се разглеждаше бюджетът за т.нар. „украинска помощ“. Нашият протест беше последният в тази схема, за да се заложи искане в националния бюджет. Трябваше да има финансово перо за тази украинска помощ, която се дава в цяла Европа, не става само за България. Наскоро знаете, че имахме среща с еврокомисаря. Като че ли ние просто присъствахме и това беше. Това бяха и нашите въпроси. Защо в България земеделският производител не е на равни начала и с правила като за европейския, примерно както е в Германия или в Белгия?! Огромна е разликата в субсидирането и разликата при правата. Тежки правила за българския производител! Малко се изисква, ако има финансиране, да е еднакво за всички и да има правила за всички в Европа. Ако няма финансиране, да знаем, че няма финансиране. Така че, ние по този начин ще продължим да си помагаме, без да се съобразяваме с други интереси. Ние сме поели ангажимент пред членската ни маса като браншовици.
Може би трябва да убеждавате политиците?
Ще настояваме. Стараем се, но наблюдаваме ситуацията на политическата сцена и мисля, че е много трудно.
Как се случи, че станахте председател на ОБЖ.
Колегите съмишленици се събрахме. Обсъждахме и те решиха, предложиха и аз се съгласих. Имало е моменти, когато съм си давал отвод – два пъти, но колегите казват и решават, че аз трябва да продължа. Поех ангажимент да не чувствам неудобство, да се откажа, защото мен ме познават всичките колеги животновъди не само в земеделския сектор в България.
Г-н Синапов, Вие сте истински животновъд и е хубаво, че оглавявате ОБЖ, защото сте наясно с нуждите, с правата и с проблемите на Вашите колеги. Така е нали?
Благодаря Ви! Това е моя детска мечта. Аз, още в младите си години първият бизнес, с който започнах, беше животновъдството. Баща ми, дедите ни, са се занимавали със животновъдство и аз не съм вярвал, че ще успея. Мечтал съм да имам мои лични стопанства, големи, семейни и ние успяхме. За мен това е големият смисъл, да имаме големи стопанства, но това се случи, успяхме, благодаря на Бога за това. Сега са трудни времена, но трябва да се борим, животът е борба.
А децата помагат ли?
Те помагат, не мога да кажа, че пряко участват, но помагат.
Бих искала да Ви пожелая всичко да бъде както трябва, този Фармфест да помага не само тук на региона! Надявам се да бъде пример за всички, да е харесван от цяла България!
Разговарях и с изложители, едно семейство пчелари от Стара Загора, които споделиха, че са почувствали много топло посрещнати от организаторите и че на други места, където са били, не са се чувствали толкова уютно…
Да, това е и нашата цел, ние вече имаме решение и за догодина, нашата цел е за тези колеги, които се старят да изкарат животни, продукция, ние изцяло сме отдадени на тях, защото те няма как сами да се оправят, затова ние сме отдадени на тях. Така че, ще бъда много благодарен, ако наистина ще успеем да им помогнем, това е наше задължение. И съм много доволен, ако всичко е минало както трябва, когато хората са доволни – и изложители и потребители.
Няма как да не са доволни – свързахте полезното с приятното, особено с гала-вечерята в големия ресторант на хотела за 200 души и което е най-хубавото с ястия, приготвени от продуктите на Вашите ферми – агнешко и телешко. Впечатляващо!
Благодарен съм на Господ, да бъдем здрави, другото ще го постигнем.
Станислава Пекова