Тази година рекорден брой – повече от 95300, посетиха изключителното 27-мо издание на изложението Соме дьо Елеваж 2018г., Франция
В сърцето на Централен масив, Оверн, близо до гр. Клермон-Феран, където е най-големият животновъден регион в страната, всяка година в първата седмица на октомври се организира най-значителното европейско събитие за професионално животновъдство – изложението Соме дьо Елеваж. Разположено върху 180 дка площ и в една изключителна благоприятна среда изложението предложи на участници и партньори от 85 страни да си сравнят позициите, да се запознаят с техническите иновации и с най-високите достижения на френското и европейското животновъдство, както и да споделят всичко това със своите клиенти. На Соме отдавна се купува и продава, извършват се значителни сделки с последните новости в генетиката, приплоди от високопродуктивни овце, кози, коне, говеда и др., а не само да се прави показно. Подготовката на различните породи животни за участието им в конкурсите и този път беше, като че ли те са за красота: задължителна баня, разресване до блясък, бижута с хлопатари, панделки във гривата или в сплетените като момичешки плитки опашки, малко черен лак та породистите крави да изглеждат като с лачени пантофки, всичко това беше впечатляващо и не съм го виждала у нас… Като ги гледам на арената, чудя се дали не им слагат и парфюм, толкова свеж е въздухът. На арената дефилират най-породистите видове животни и в последната вечер демонстрацията на шампионите всъщност представлява витрината за генетичен прогрес във френското животновъдство. Най-добрите животински екземпляри естествено се продават на най-висока цена.
Пресконференция в Кметството на Клермон-Феран, столицата на Оверн, Централна Франция
Международният клуб в изложението е място за делови ВИП-срещи между ключови фигури от бизнеса и различни производители. На Соме се предлагат безплатно: вход, преводачи, технически визити по ферми из Централен масив, транспорт от хотелите до изложението и обратно в края на деня, а конкурсите за породисти животни се предават на живо (в реално време) в социалните мрежи на Фейсбук и Туитър. Залите за конференции и колоквиуми не оставаха празни.
И тази година бяха организирани повече от 20 технически срещи по фермите в Централен масив, за да могат посетителите да се запознаят от близо с технологиите на отглеждане и най-вече с ДНК-селекцията, при която се изследват кои са най-добрите заложби на породата и само те да се оставят.
Екип на сп. „ЖивотновъдствоБГ“ имахме удоволствието да посетим две ферми в Централен масив, а именно с говеда от породата Брюн и от породата Обрак. Повечето в групата посетители бяха животновъди и от цял свят, на които собствениците от фермите разказваха за своя личен опит и познания, всичко това, разбира се, съпроводено с превод на английски, испански и др. езици.
Тази година на изложението основен акцент беше промотирането на говеда от породата Салерс, за която изложителите казват, че е великолепна автохтонна порода и е „чисто злато”, заради превъзходството си над повечето други породи, заради предпочитаните по цял свят мляко и сирена на Салерс. Отглеждат се на паша и в някои ферми пашата е от деликатесния зеленчук рукола?! Породата е била от смесен тип – за мляко и за месо, но след проучвания и генетични изследвания се насочва към развитие на майчините ѝ качества и производство на телета, тъй като при порода Салерс ражданията са леки, а млякото ѝ е достатъчно за изхранване на телетата. Тази порода се оказва с много ценни качества и не случайно намира пазари в Европа, Австралия, Латинска Америка и САЩ.
Станислава Пекова
снимки: Красимир Пеков