Разговор с председателя на асоциацията г-жа Искра Григорова
КП: Г-жо Григорова, споделете, моля, какви цели и задачи си поставя асоциацията?
ИГ: Асоциацията ни е доста млада, създадена е през 2012г. и основният и предмет на дейност е селекция и репродукция в областта на месодайното говедовъдство. В близкото минало месодайното говедовъдство не е било приоритетен подотрасъл в сектор „Животновъдство“. Нашата амбиция е да започнем да развиваме месодайното говедовъдство в България на научна основа. С радост можем да споделим, че след породата Лимузин, асоциацията защити втора развъдна програма и получихме разрешение от Министерството на земеделието и храните да водим селекционно-племенната работа за породата Абердийн Ангус в продължение на десет години. Друга основна цел, която сме си поставили, е да увеличим броя на месодайната популация говеда в България, като си даваме ясна оценка, че този процес е доста дълъг, но ние смело вървим напред, защото погледнато през икономическата призма, месодайното говедовъдство може да бъде развито като един успешен бизнес в България. Наша постоянна основна задача е повишаване генетичния потенциал на животните и подобряване на техните месодайни качества.
КП: Откъде се снабдяват фермерите с породни животни? Вие ли им оказвате съдействие при закупуването?
ИГ: Първоначално популациите месодайни говеда в България започват да се развиват на основата на произведените животни от нуклеусните ядра на Института по планинско животновъдство в Троян и Института по животновъдни науки в Костинброд. Но през последните години се забелязва голям интерес от страна на собствениците към месодайните породи говеда в страната. Има извършен внос от Франция, Ирландия, Унгария и Германия. За момента всеки собственик по отношение на избора на животни се е справял сам или е ползвал услугите на експерти говедовъди. Ние от Асоциацията имаме намерение да си закупим млади бичета отвън, които да използваме и в развъдния процес в България.
КП: Какви са възможностите да се подобрява генетичното наследство на тези създадени вече ферми, ако можем така да се изразим „на случаен принип”?
ИГ: Към фермите от този тип ще подходим чрез поглъщателно кръстосване за подобряване на месодайните качества на произвежданите животни. С много добра генетика разполага в момента България. Контролираме над 40 ферми и имаме условия и предпоставки за производство на бици, които можем да използваме във фермите, за които споменахте по-горе.
От тези „ядра”, с най-добри генетични показатели се развъжда и разселва племенният материал. В момента и самият пазар на потребителите претърпява развитие. Специализираните породи за месо имат едно качество на телешкото и говеждото месо, докато млечните породи, например Черношарената имат друго качество на месото. Можем да кажем, че вече и българският пазар проявява интерес за качествено телешко месо. Това е причината породата да се развива, да се разраства в България. Тя е създадена на основата на тези две нуклеусни стада, както и на внос.
КП: Използва ли се методът на изкуствено осеменяване?
ИГ: Основно работим по метода на естествено заплождане чрез тези бичета. Да, имаме само една ферма, собственост на Станислав Желев от Търговище, където се работи със 100% изкуствено осеменяване на кравите. Имаме идеята изкуствено осеменяване да се приложи индивидуално към най-добрите крави от популацията, които от експертната комисия са набелязани за бикопроизводство.
КП: Каква е реализацията на продукцията на тези ферми от гледна точка на това, че българският пазар е до някаква степен ограничен, дори чисто като финансови ресурси?
ИГ: Повечето от нашите фермери са още в началото, сега стартират, в процес са на създаване на стадата, но има и ферми, които изнасят. В момента всички ферми правят разширено възпроизводство. Малко продават, а повечето запазват. Не може да се каже, че в момента има някакъв голям пазар. Това не означава, че няма търсене. Напротив търсене на качествени племенни животни има. При разговорите със собствениците няма човек, който да се оплаква. Напротив – има както пазар за месо, така и в някаква степен „за разплодни животни”. Това показва, че и българският пазар вече се променя, хората правят някаква диференциация на различните видове меса.
КП: Имате ли планове за бъдеще време, да подпомагате фермерите при организиране на износ, да ги обединявате за предлагане на по-големи количества продукция?
ИГ: Скоро имахме запитване от Унгария, от наши колеги, които се интересуваха да закупят телета, специално от породата Лимузин. Говорим обаче за разплоден материал. Що се касае до реализацията на месо, процесът е още в самато начало. Нашето производство премина през всички неудачи на прехода – от унищожаване на стада, направихме ги малки, сега ги обединяваме, сринахме селекционния процес на кота „нула”, сега тръгваме пак от началото. Ето например методът на „поглъщателно кръстосване”, но той не дава необходимия ефект. Прирастът на едно животно по този метод е един, а при чистопородното е друг, пак икономиката „куца”. Не трябва да се допуска кръстосване с нечистопородни животни и ние работим именно в тази насока за подобряване на селекционната култура на нашите членове.
КП: Последен въпрос – предвиждате ли внос на замразена сперма от чужбина?
ИГ: Вижте, има и друга идея. Предвиждаме да вкараме наши бици в станцията и да получим и замразим от тях семенен материал. При това положение стойността на дозата ще бъде по-добра. Тук разчитаме на помощта на държавната станция, която е собственост на ИАСРЖ.
Това е част от плановете, по които работим. Другата посока е асоциацията да разполага с бичета, които да се отдадат на стопаните за работа по стадата. И това ще бъдат чистопородни проверени животни, от които ще очакваме едни по-добри резултати. Това са най-близките ни планове. Засега отделяме внимание най-вече на селекционната дейност. Нямаме намерение да „подпомагаме” чуждестранния производител. Ние сме загрижени за нашия производител. В тази благородна мисия разчитаме и на помощта на държавата.
Връзка с пред. Искра Лазарова:
Литекс Комерс АД
Бизнес център Литекс Тауърс
1756 София
ул. Лъчезар Станчев 3, ет. 15
тел.: +359 – 2 – 81 62 012, факс: +359 – 2 – 81 62 040
e-mail : i_lazarova@litex.bg
web : www.litexjsc.com
Разговора води Красимир Петков
Здравейте г-жо Григорова,
искам да Ви попитам, от къде мога да си закупя чистокръвни женски телета или юници от породата “Лимузун” и ако е възможно да ме ориентирате в цената за кг. живо тегло.
Срещам трудности с намирането на ферма занимаваща се с оглеждането и продажбата на такък тип животни.
И последне въпрос: между породите “Лимузин”, “Херефорд” и “Абердин Ангус”, коя е най-рентабилната за отглеждане по нашите географски ширини?
На отговор от Ваша страна ще съм много радостен!
Поздрави!
Т. Василев