Българска агенция по безопасност на храните съвместно със Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) стартира кампания за ограничаване на изоставянето на кучета „Be his Hero“. Целта е завишаване на контрола на популацията на бездомните кучета и същевременно овладяването на болестта бяс. OIE с подкрепата на ветеринарномедицинските служби в 11 държави на Балканския полуостров, ще проведе едногодишна кампания, която е насочена както към широката общественост, така и към образователните институции, зоомагазините и частните ветеринарни лекари. Кампанията ще стартира на 30 април едновременно във всички страни на Балканите.
Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) е водещата международна организация с мандат за здравеопазване и хуманно отношение към животните по света. Нейни членове са 180 държави членки.
Ключовите послания в тази кампания целят намаляването на броя на изоставените кучета чрез насърчаване на отговорно отношение на стопаните, не само в интерес на самото животно, но също така и в интерес на широката общественост.
Бездомните кучета: един основен проблем на Балканите
Както в няколко други региона по света, изоставените кучета на Балканите представляват истински бич с тежки последици както за самите животни, така и за обществото като цяло. За съжаление тези кучета замърсяват и околната среда и могат да се превърнат в опасност за хората, тъй като са носители на болести, които могат да се предават от животните на човека, като например бяс. Освен това те могат да проявят агресивност, както и да предизвикат пътни инциденти. Трябва да се обърне внимание на този проблем. Това е кауза, възприемана сериозно от експертите на OIE, респективно и от ветеринарномедицинските служби на Балканите.
Някои данни, които показват сериозността на ситуацията
Скорошно проучване[1] показва, че броят на бездомните кучета се е увеличил със 70% в страните на Балканския полуостров през последните 5 години. Изчислява се, че броят на скитащите на свобода кучета – с или без собственик – в този регион е над 1 милион. Последиците за здравето на хората от тази ситуация са значителни: има наличие на бяс в 80% от страните на Балканите и са диагностицирани над 1000 случая на хора с това заболяване през 2014г. Повечето от тези случаи са свързани с ухапване от заразени от бяс кучета. Тъй като са наясно с важността на проблема, 78% от страните на Балканите участват в програми за контрол на бездомните кучета, а половината от тях осъществяват и контрол на възпроизвеждането. Освен това идентифицирането и регистрирането на кучетата е задължително в повечето страни, участващи в тази кампания. В същото време обаче проблемите, свързани с бездомните кучета, остават ежедневие и е важно мобилизирането на всички заинтересовани страни. Затова информационната кампания, стартирана от OIE и Българската агенция по безопасност на храните се концентрира върху основния източник на бездомните кучета, а именно стопаните на кучетата.
Внимание! Бъдете отговорен стопанин, не изоставяйте кучето си на улицата!
Тази кампания е насочена директно или индиректно, към всички участници в този проблем. Не само широката общественост, но също така и ветеринарните лекари и техните съсловни организации, мрежата от зоомагазини, медиите, НПО, регионалните, местните власти и образователните институции, които могат от своя страна да предадат посланието, използвайки своите информационни канали.
Собствениците на кучета – цел номер едно
Кампанията напомня на собствениците, че да имаш куче е важна отговорност, която включва грижите за здравето и благосъстоянието на домашния любимец. Има седем златни правила:
- Идентифицирайте и регистрирайте кучето си.
- Ваксинирайте кучето си.
- Избягвайте случайното замърсяване на околната среда.
- Посещавайте редовно Вашия ветеринарен лекар.
- Грижете се за здравето на кучето си.
- Потърсете помощ за своя домашен любимец, когато това е необходимо.
- В случай на проблеми, не изоставяйте кучето на улицата, а се консултирайте с Вашия ветеринарен лекар
Целта на тези препоръки е да информират собствениците за ветеринарномедицинските грижи, необходими на техния домашен любимец, но също така и да ги насърчат да спазват законовите норми по отношение на бездомните кучета.
Кампанията е насочена и към бъдещите собственици, като им напомня за задълженията, които има притежателят на кучето.
Сайтове в интернет и полезни връзки:
- OIE: www.oie.int
- Бездомни кучета: Платформа на OIE за хуманното отношение към животните за Европа:
- Хуманно отношение към животните: Портал на OIE за благосъстоянието на животните: http://www.oie.int/en/animal-welfare/animal-welfare-at-a-glance/
- Бяс: Портал на OIE за бяс: http://www.oie.int/en/animal-health-in-the-world/rabies-portal/
- Facebook: Международна страница на OIE за кампанията
- Facebook: Национална страница на OIE
- Българска агенция по безопасност на храните: http://www.babh.government.bg
- Списание „Ветеринрана сбирка“: http://www.vetsbirka.com
- Секретариат на OIE за Платформата на OIE за хуманното отношение към животните за Европа: rsr.bruxelles@oie.int
-
Проучване, проведено през февруари 2015г. в 11 страни на Балканите (Платформа на OIE за хуманното отношение към животните за Европа).